fbpx

Ogrzewanie sufitowe na jesień

Początek sierpnia to ostatni dzwonek na modernizację ogrzewania. Jeśli rozważacie wymianę kaloryferów, zastanówcie się nad wprowadzeniem nowoczesnej i energooszczędnej formy ogrzewania, jaką jest ogrzewanie sufitowe na podczerwień.

Nowoczesne ogrzewanie sufitowe — na czym polega?

Ten model ogrzewania to jeden z najczęściej wykorzystywanych modeli w klinikach dentystycznych, gabinetach kosmetycznych oraz wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest stosunkowo niewielka i łatwo ją równomiernie ogrzać. Elektryczne ogrzewanie sufitowe na podczerwień działa w następujący sposób: promienniki podczerwieni rozprowadzają ciepło równomiernie po całym wnętrzu zgodnie z zadaną temperaturą. Dzięki rozległej powierzchni grzewczej straty ciepła są minimalne, dzięki temu w całym wnętrzu odczuwa się komfortową temperaturę grzania. Dzięki temu, że płyty grzewcze montuje się pod sufitem, są praktycznie niewidoczne. Nie ma więc możliwości, by konkretny model grzejnika zaburzał dotychczasową aranżację przestrzeni. Ogrzewanie na suficie jest energooszczędne i ekologiczne. Wykorzystuje niskotemperaturowe źródła ciepła (np. pompę ciepła oraz instalację geotermalną). Oczywiście, nie trzeba dodawać, że taki rodzaj ogrzewania jest całkowicie bezpieczny dla dzieci, ze względu na brak ryzyka oparzenia się.

Domowe ogrzewanie sufitowe — koszty utrzymania

W przeciwieństwie do klimatyzatorów, które zimą wykorzystuje się także do nawiewu ciepłego powietrza, domowe ogrzewanie sufitowe nie wykorzystuje konwekcji powietrza. Zamiast tego równomiernie nagrzewa przedmioty, które oddają ciepło. Doświadczenia naszych zadowolonych klientów mówią, że do zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniu, wystarczy 4-6 h pracy urządzenia w ciągu dnia (oczywiście, przy odpowiednich warunkach, takich jak odpowiedni dobór mocy grzejników). To oznacza, że przy miesięcznym zużyciu mocy  65W/m² jesteśmy w stanie ogrzać dowolne wnętrze i uzyskać w nim komfortową temperaturę. Urządzenie automatycznie się wyłączy, gdy osiągnie maksymalną ustawioną wartość, włączy się dopiero wtedy, gdy wykryje spadek temperatury. Średni koszt zużycia prądu na przeciętną rodzinę w skali miesiąca to ok. 2500 kWh. Realnie zaoszczędzimy, wspomagając się ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak: urządzenia klasy A+++, kuchenki gazowe zamiast płyty indukcyjnej, systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła oraz ogrzewanie na podczerwień. Pamiętajmy o tym, że wybór odpowiedniej mocy urządzeń grzewczych na podczerwień jest kluczowym czynnikiem, który zadecyduje o mniejszych rachunkach za prąd.

Energooszczędne ogrzewane sufitowe — wady i zalety

Jak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, jesień to czas wieczorów z dobrą książką, czy filmem, w ciepłym i komfortowym wnętrzu. Aby w pełni poczuć ten pachnący cynamonem klimat jesiennych dni, warto już zawczasu zapewnić sobie idealne warunki. To właśnie dlatego odpowiedni wybór ogrzewania jest niezbędny do cieszenia się magicznymi wieczorami z ukochaną książką. Główną zaletą ogrzewania sufitowego jest jego dostępność, niezależnie od pory roku. Kiedy tylko temperatura w salonie spadnie poniżej Waszego progu komfortu, wystarczy ustawić pokrętło termostatu na odpowiednią wartość. Dzięki temu, że urządzenia grzejne na podczerwień nie wykorzystują podmuchów gorącego powietrza, są w pełni bezpieczne dla alergików i osób, które źle reagują na klimatyzację. Jakie są wady takiego modelu grzewczego? W pomieszczeniach o dużym metrażu samo ogrzewanie sufitowe może być niewystarczające do zapewnienia komfortowych warunków cieplnych, dlatego może wymagać dodatkowego źródła ciepła, np. ogrzewania podłogowego. Ciepło wytwarzane przez panele sufitowe na podczerwień ogrzewa wnętrze od góry do dołu, dlatego, zanim nagrzeje się podłoga, może minąć dłuższy czas. Nowoczesne ogrzewanie z wykorzystaniem podczerwieni wymaga dobrej wentylacji ogrzewanego pomieszczenia. O tym, jak działa folia sufitowa, możecie przeczytać w poprzednim wpisie.                               

Do jesieni zostało jeszcze 1,5 miesiąca, ale warto już teraz wdrożyć prace związane ze zmianą sposobu ogrzewania domu lub mieszkania, zwłaszcza jeśli chcecie całkowicie przejść na ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Pamiętajcie, że służymy Wam radą i opieką na każdym etapie, od wyboru konkretnego urządzenia, po jego instalację. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy.