fbpx

FOLIA GRZEWCZA SUFITOWA - NOWOCZESNY SPOSÓB NA KOMFORTOWE WNĘTRZE

Ogrzewanie sufitowe to jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych, które staje się coraz bardziej popularne także i w Polsce. Czy warto zdecydować się na taką formę ogrzewania?

CZYM JEST OGRZEWANIE SUFITOWE?

Ogrzewanie sufitowe, podobnie jak ogrzewanie podłogowe, jest tzw. ogrzewaniem płaszczyznowym. Co to oznacza? Nagrzewana powierzchnia równomiernie oddaje ciepło, dzięki czemu pomieszczenie ogrzewa się w optymalny sposób, równomiernie. Ogrzewanie sufitowe najczęściej umieszczone jest bezpośrednio pod stropem lub dachem. Promieniowanie podczerwone, wykorzystywane w tego rodzaju systemach grzewczych jest bezpieczne dla zdrowia, ekologiczne i energooszczędne.

FOLIA GRZEWCZA CZY MATA?

Decydując się na ogrzewanie sufitowe, mamy dwie możliwości do wyboru – folię lub  matę grzewczą. Czym się różnią? Folia grzewcza na podczerwień wykonana jest z kilku komponentów, w skład których wchodzi specjalnie wybrany do tego celu węgiel i pasta aluminiowa. Taka mieszanka nakładana jest na folię PET, którą w łatwy sposób zamontujesz pod sufitem. PET to materiał ogniotrwały, który zapewnia świetną izolację wnętrza. Mata grzewcza wykorzystuje włókno szklane, do którego montuje się kabel grzewczy. Oba materiały są wytrzymałe, jednak folia węglowa jest w stanie działać w pełni funkcjonalnie nawet przez 100 lat! Maty na podczerwień są pod tyk kątem mniej odporne na upływ czasu, choć nie wpływa to w negatywny sposób na ich jakość. Maty grzewcze sprawdzą się jako samodzielne lub dodatkowe ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie łazienek lub jako dodatkowe źródło ciepła. Zarówno folia na podczerwień jak i mata grzewcza są urządzeniami strefowymi, jednak w przypadku maty trzeba wziąć pod uwagę, że generuje ogrzewanie miejscowe, dlatego najlepiej sprawdzi się jako elektryczne ogrzewanie podłogowe. Folia grzewcza rozprowadzi ciepło równomiernie po całym wnętrzu, wydaje się być więc dużo lepszym rozwiązaniem dla wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych, biur, szpitali, przedszkoli, ale też domów jednorodzinnych o dużym metrażu. Dzięki temu, że jej działanie nie ogranicza się do miejsca, w którym zostanie położona, może z powodzeniem być wykorzystana jako jedyne źródło ciepła w całym domu. Takie rozwiązanie pozwoli na oszczędność miejsca we wnętrzach (brak konieczności montowana kaloryferów), a także i w piwnicy – takie rozwiązanie grzewcze sprawia, że nie będziesz potrzebował kotłowni ani pieca gazowego, jako dodatkowego lub głównego źródła ciepła.

FOLIA GRZEWCZA DREAM HIT – SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

W ofercie sklepu Inwarmica znajdziesz folię grzewczą Dream Hit, która wykorzystuje włókno węglowe z pastą z karbonu. Razem z dwoma dodatkowymi warstwami laminatu łącznie produkt składa się z 11 warstw, o grubości 0,7 mm. Cienką folię bez problemu zamontujesz pod panelami podłogowymi, bez obaw o nierówności powierzchni. Do wyboru mamy trzy modele folii na podczerwień, każdy o mocy 230: model uniwersalny DH NO3, model podłogowy DH NO1 oraz model do ogrzewania sufitowego DH NO2. Jeśli nie wiesz jaki model sprawdzi się w Twoim wnętrzu, skontaktuj się z nami, a dołożymy wszelkich starań, by wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Folia na podczerwień – zalety i wady produktu

Ten rodzaj ogrzewania od dawna wykorzystywany jest w krajach północnych (Dania, Skandynawia) jako optymalne i energooszczędne źródło ciepła. Główną zaletą folii grzewczych jest fakt, że równomiernie ogrzewają całe wnętrze, wykorzystując bezpośrednio energię elektryczną. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza na niewielkich metrażach, ponieważ pozwoli uniknąć dodatkowych grzejników i mobilnych źródeł ciepła. Dzięki temu, że urządzenia są ukryte, nie ma ryzyka oparzenia się (co ma znaczenie w domu, gdzie przebywają małe dzieci). Dzięki temu, że powierzchnia grzejna nie jest osłonięta żadnymi meblami, straty ciepła są ograniczone do minimum. Ten rodzaj ogrzewania polecany jest nie tylko w domach z małymi dziećmi, ale także dla alergików, ze względu na brak zjawiska konwekcji, na urządzeniu nie będzie osadzać się kurz. Ponieważ folie grzewcze ogrzewają całą powierzchnię, w tym również wyposażenie wnętrza i elementy konstrukcyjne budynku, można w łatwy i szybki sposób” osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniu, dzięki temu, że nagrzane elementy oddają ciepło. Ze względu na swoją wytrzymałość, koszt zakupu urządzenia zwróci się w krótkim czasie użytkowania. W lecie można wykorzystać folię grzewczą do ochładzania wnętrza.

Główną wadą ogrzewania sufitowego jest brak rozchodzenia się ciepła w kierunku do dołu, dlatego, aby osiągnąć podobną wydajność jak ogrzewanie podłogowe, trzeba ustawić wyższą temperaturę. Z tego powodu opłaca się łączyć ze sobą folię grzewczą na suficie i podłodze. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, dobrze jest przyjąć, że temperatura sufitu musi być odpowiednio dostosowana do wysokości wnętrza. W ten sposób unikniesz przegrzania i dyskomfortu.

Podsumowując, folia grzewcza to rewolucyjne rozwiązanie w kategorii przyjaznych dla środowiska źródeł energii, które możesz bez obaw wykorzystać w każdym wnętrzu.

1 komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.