fbpx

Wycena fotowoltaiki

wycena fotowoltaiki

Fotowoltaika to inwestycja w oszczędność

Ponieważ popularność paneli słonecznych stale rośnie, nie jest niczym dziwnym, że pojawia się pytanie o ich wycenę. Odpowiedź nie będzie łatwa i nie wyczerpie w pełni wszystkich możliwości. Na ostateczną cenę fotowoltaiki składa się wiele czynników, takich jak: zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, miejsce instalacji paneli (dach, grunt lub ściana), konieczność zastosowania dodatkowych konstrukcji w trakcie montażu itp.

Jak można efektywnie obniżyć koszt inwestycji w fotowoltaikę?

Możesz skorzystać z dotacji w ramach programu „Mój Prąd”, dotacji dla rolników „Agroenergia” lub programu „Bocian” dla przedsiębiorstw. Co więcej, możesz starać się także o dotacje gminne, ulgę podatkową 17% lub 32% oraz korzystne kredytowanie. Sposobów na obniżenie kosztów inwestycji jest sporo, chętnie pomożemy Ci wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Materiał, z którego wykonano panele słoneczne ma znaczący wpływ na cenę urządzenia

Niewielu o tym wie, ale materiał, z którego wykonany jest system fotowoltaiczny, znacząco wpływa na jego cenę. Panele słoneczne ze względu na rodzaj materiału można podzielić na:

  • monokrystaliczne (droższe) są wykonane z półprzewodników najwyższej jakości, które zapewniają urządzeniu najwyższą efektywność;
  • polikrystaliczne (tańsze) materiały wykorzystane do produkcji takich paneli nie są najwyższej klasy, ale pozwalają zachować optymalną wydajność systemu.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na wycenę urządzenia, jest jego moc. Dla przykładu, za pojedynczy panel słoneczny o mocy ok. 300 Wp zapłacisz w granicach 600 zł. Bardziej wydajne panele będą oczywiście droższe. Standardowa liczba paneli potrzebna do osiągnięcia optymalnej wydajności energetycznej dla jednego domu mieszkalnego waha się pomiędzy 10-14 panelami.

Falownik plus elementy montażowe np. stelaż zewnętrzny

Oczywiście, koszt samych paneli to nie wszystko. Najbardziej istotnym urządzeniem, odpowiadającym za wydajną pracę całego systemu fotowoltaicznego jest falownik, przekształcający prąd stały w prąd zmienny. Za najlepszej jakości inwerter zapłacisz nawet 6000 zł. Do tego dochodzą także koszty związane bezpośrednio z montażem paneli, takie jak: metalowa konstrukcja do fotowoltaiki na gruncie, kable solarne, złącza i zabezpieczenia. Dodatkowo możesz też wyposażyć swoje urządzenie w moduł zdalnego sterowania (Wi-Fi), ale wówczas cena również będzie wyższa.

Profesjonalna usługa montażu fotowoltaiki

Abyś mógł cieszyć się niezawodnym urządzeniem przez 20-25 lat, niezbędny jest jego prawidłowy montaż. W Inwarmica współpracujemy z grupą ekspertów, którzy specjalizują się w instalacji fotowoltaiki na dachu lub na gruncie. Dzięki temu zyskasz gwarancję bezawaryjności urządzenia i maksymalnej wydajności energetycznej.

Każdy system fotowoltaiczny jest wyceniany indywidualnie, dlatego skontaktuj się z nami, jeśli szukasz ekologicznych i profesjonalnych rozwiązań dla Twojego domu.