fbpx

Ogrzewanie podłogowe kuchni – jak wybrać najlepszą opcję?

Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się lwią część czasu, nie tylko przygotowując posiłki, ale także integrując się z gośćmi i rodziną przy jadalnianym stole. Oprócz modnego designu warto również zadbać o odpowiednie ogrzanie wnętrza, by zimowe poranki i wieczory były przyjemną częścią dnia. Jak wybrać najlepszą opcję ogrzewania podłogowego w kuchni, w której nie ma miejsca na tradycyjny kaloryfer?

Ogrzewanie kuchni – tradycyjne czy nowoczesne

Mieszkania z rynku wtórnego budowane w latach 90. i wcześniej mają w kuchni miejsce na kaloryfer. Przy okazji remontu kuchni, część właścicieli decyduje się na wycięcie kaloryfera, który zabiera miejsce. Niektóre kuchnie mają jeszcze inną opcję grzewczą – dwie długie rury, biegnące przez cały pion. Można je obudować np. szkłem hartowanym. W nowszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych częstą opcją jest ogrzewanie połogowe wodne lub elektryczne, w zależności od potrzeb.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie tego typu, planując generalny  remont kuchni w bloku? Z całą pewnością można rozważyć kalkulację kosztów i możliwości założenia maty grzewczej lub folii podłogowej grzewczej. Ogrzewanie podłóg to stosunkowo nowa metoda, która opłaca się szczególnie tam, gdzie kuchnia jest naprawdę duża i ciężko byłoby nagrzać ją w tradycyjny sposób. Podłogówki stosuje się głównie w domach jednorodzinnych, ale coraz częściej i tę opcję można zastosować w mieszkaniach deweloperskich, jednak będą się od siebie różnić.

Ogrzewanie podłogowe wodne a elektryczne – różnice

Ogrzewanie elektryczne folią grzewczą jest proste i szybkie, ale może być mniej ekonomiczne tam, gdzie nie ma fotowoltaiki. Z tego względu osoby budujące dom, częściej decydują się na wodne ogrzewanie podłogowe, bo w grę wchodzi ogrzanie sporej powierzchni – kuchni, łazienki, salonu. Taką opcję trzeba zaplanować już na etapie sporządzania planu architektonicznego i zaznaczyć, w których pomieszczeniach przewidziana jest podłogówka.

Ogrzewanie podłogi za pomocą maty grzewczej na podczerwień jest łatwiejsze do zrealizowania ze względu na to, że mata lub folia jest dużo lżejsza niż instalacja wodna i nie wymagają przygotowania stropów do montażu, dlatego to najbardziej polecany system grzewczy przystosowany do mieszkań, w tym właśnie kuchni w bloku. Elektryczny system ogrzewania podłóg sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest stosunkowo niewielka powierzchnia do ogrzania. W ten sposób będzie najbardziej efektywny i wydajny.

Oczywiście, różnice pomiędzy wodną a elektryczną instalacją grzewczą dotyczą nie tylko pomieszczeń, ale także kosztów, nakładu pracy, odpowiedniego przygotowania oraz konieczności wezwania fachowców, którzy tę instalację prawidłowo zamontują. Mimo że montaż folii lub maty grzewczej na podczerwień można wykonać samodzielnie, w obu przypadkach zalecana jest instalacja w porozumieniu z ekipą montażową. Umów termin już dziś – wyślij nam wiadomość!

Wady i zalety podłogówki

Jak wszystko – tak i ogrzewanie podłogowe w kuchni będzie miało swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest to, ze w kuchniach pozbawionych kaloryferów, często to jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe z podczerwienią pozwala również zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i sprawia, że w pomieszczeniu wydaje się cieplej niż w rzeczywistości, dzięki rozprowadzaniu ciepła od dołu. Taki system będzie idealną opcją dla osób wrażliwych na kurz, a przy okazji pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni pod zabudowę.

Warto omówić zastosowanie takiego ogrzewania na etapie planowania kuchni, gdyż zwoje maty lub folii grzewczej nie powinny znajdować się pod zabudową mebli ani sprzętem AGD. Wadą może być również koszt montażu takiego ogrzewania, który jednak będzie wyższy niż w przypadku tradycyjnego kaloryfera. Jako wadę niektórzy wymieniają również dłuższy czas nagrzewania się wnętrza z ogrzewaniem podłogowym niż w przypadku kaloryferów, ale z drugiej strony, warto pamiętać, że równie długo się schładza i trzyma ciepło przez długi czas.

Masz wątpliwości co do podłogówki w Twoim domu? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci wybrać najlepszą dla Ciebie opcję grzewczą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *