fbpx

Ogrzewanie podczerwienią – czy może być tanie?

W ostatnim czasie nie brakuje rewolucji w branży OZE, dlatego coraz więcej inwestorów i osób prywatnych szuka możliwie jak najwyższej jakości ogrzewania, za możliwie najbardziej atrakcyjną cenę. To właśnie dlatego coraz częściej można się natknąć w sieci na artykuły o urządzeniach grzewczych na podczerwień. Czy ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym rzeczywiście może być tanie?

Na czym polega promieniowanie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone występuje w przyrodzie jako zjawisko naturalne od początku. Każde ciało o temperaturze wyższej niż zero absolutne emituje fale promieniowania podczerwonego. Najwięcej tego rodzaju promieniowania wytwarzają ciała o temperaturze pokojowej. W jaki sposób wykorzystano ten rodzaj promieniowania w grzejnikach na podczerwień?

Promienniki odpowiedzialne za wytwarzanie fal grzewczych ogrzewają wnętrza bez udziału zjawiska konwekcji, czyli za pośrednictwem gorącego napływu powietrza, jak ma to miejsce w klimatyzatorach. Ogrzewając wnętrze do zadanej temperatury, grzejnik na podczerwień automatycznie się wyłącza do momentu, w którym wbudowane czujniki nie zanotują obniżenia temperatury. Jest to więc ekonomiczny sposób ogrzewania, ze względu na to, że urządzenia nie muszą być wlączone 24/h.

Od lampy leczniczej po grzejniki na podczerwień – krótka historia

Po II Wojnie Światowej odkryto, że promieniowanie podczerwone emitowane jako wiązka światła wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Lampy ze światłem czerwonym do dzisiaj są stosowane leczniczo, rozgrzewająco w chorobach zwyrodnieniowych, reumatycznych, problemach z zatokami.

Pierwsze promienniki wytwarzające fale podczerwone były zasilane gazem. Z tego względu szybko wycofano je z produkcji, ze względu na wysokie koszty przygotowania odpowiedniej instalacji gazowej oraz przez  brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. W XXI wieku pojawiły się nowoczesne promienniki na podczerwień zasilane energią elektryczną i był to strzał w dziesiątkę! Większość obecnych produktów grzewczych jest odporna na bardzo wysokie temperatury, są trwałe i niemal bezawaryjne – działają w niezmienionym stanie nawet kilkadziesiąt lat!

Czy ogrzewanie podczerwienią się opłaca?

Koszt takiego ogrzewania w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania centralnego jest o 30% mniejszy. Roczny koszt zużycia prądu w nowych budynkach z wykorzystaniem urządzeń z prominiowaniem podczerwonym ogrzania 1 mkw przy cenie 0,4 zł może wynieść od 12 do 24 zł za mkw.

Czy dla tych 30% warto zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania? Oczywiście, jak wszystko, tak również ogrzewanie podczerwienią ma swoje wady. Może się okazać, że ciepło nie jest rozprowadzane równomiernie, w przypadku dużych, otwartych przestrzeni i będzie trzeba zainstalować dodatkowe źródła ciepła: panele grzewcze na podczerwień, folie grzewcze lub podłogowe maty grzewcze, aby osiągnąć maksymalny komfort.

Czy ogrzewanie podczerwienią się opłaca?

Głównym atutem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Zarówno dla zdrowia domowników, jak i dla środowiska. Promieniowanie podczerwone jest całkowicie naturalne, nieszkodliwe i nietoksyczne. Co więcej, ogrzewanie tym sposobem nie powoduje wysuszenia powietrza i problemów z układem oddechowym, jak w przypadku popularnej klimatyzacji.

Urządzenia grzewcze na podczerwień są niskoemisyjne, dla przykładu stare piece kaflowe na prąd zużywały nawet o 4 razy więcej energii! Grzejniki na podczerwień mają to do siebie, że rzadko ulegają awarii, jeśli montaż i instalacja zostaną wykonane we właściwy sposób. Nowoczesny i uniwersalny design sprawi, że z łatwością dobierzesz wzór jak najbardziej dopasowany do Twojego wnętrza,

Nie czekaj! Zrób zakupy w Inwarmica już dzisiaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *