fbpx

Program Czyste Powietrze – co musisz wiedzieć

Głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest znaczne zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń, które są efektem spalania paliw stałych oraz paliw płynnych w silnikach samochodowych. Dzięki temu programowi możesz uzyskać dofinansowanie termomodernizacji domu lub nowych odnawialnych źródeł ciepła np. pompy ciepła, paneli grzewczych na podczerwień czy fotowoltaiki.

Dlaczego warto skorzystać z programu „Czyste powietrze”?

Zeroemisyjność jest nie tylko priorytetem polityki klimatycznej UE, ale realną szansą na zdrowsze powietrze w wielu krajach. Dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest palącym problemem? Przede wszystkim, powodują choroby całego układu oddechowego, zaburzają
pracę wątroby, są odpowiedzialne za liczne występowanie alergii u dzieci. Gazy i pyły, które ulatniają się w procesie spalania paliw stałych w piecach, powodują zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.
Smog widoczny w słoneczny dzień w zimowy, mroźny poranek, nie tylko nie zachęca do spacerów, czy jakiejkolwiek aktywności na zewnątrz, ale gdy jest wyjątkowo gęsty, stwarza też zagrożenie dla ruchu drogowego. Jak można się uchronić przed negatywnym działaniem zanieczyszczeń powietrza?

Zainwestuj w odnawialne źródła ciepła

Panele grzewcze na podczerwień to świetny sposób, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w domu i ogrzać go w inny sposób. Promieniowanie podczerwone nie jest szkodliwe dla środowiska ani dla zdrowia, dlatego grzejniki na podczerwień można z powodzeniem umieścić także w pokoju małych dzieci.
Sufitowe panele na podczerwień oraz folia grzewcza są dobrym sposobem na to, by ogrzać wnętrze od dołu i od góry, bez konieczności dogrzewania się węglem lub gazem.

Innym rozwiązaniem jest także pompa ciepła powietrzna lub gruntowa, która zapewni ogrzewanie domu przez co najmniej kilkanaście lat, nawet w temperaturze -20 stopni.
Panele na podczerwień nagrzewają się do ustawionej na pokrętle temperatury i automatycznie się wyłączają, gdy sensory pokażą zadaną wartość. Ponownie włączą się dopiero w momencie, w którym zanotują spadek temperatury, nie działają więc w trybie 24/h, jak piece gazowe czy węglowe.
Fotowoltaika to wciąż opłacalny sposób na wyprodukowanie energii elektrycznej, którą można później użyć w celu ogrzewania domu np. grzejnikami z promieniowaniem
podczerwonym.

Kredyt na „Czyste powietrze”

Maksymalna kwota kredytu w ramach programu to do 100 000 zł na 12 lat. W ramach programu można dostać dotację w maksymalnej wysokości 37.000 zł na realizację wymiany dotychczasowego źródła ogrzewania na nowoczesne i przyjazne środowisku. Podstawowa
dotacja wynosi 30.000 zł. Z kredytu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z księgą wieczystą.
Jeśli chcesz skorzystać z kredytu na program „Czyste powietrze”, wystarczy, że wypełnisz wniosek i prześlesz go do nas. Całą resztę formalności załatwimy w Twoim imieniu!
Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.