fbpx

Jak zniwelować straty ciepła w Twoim domu?

Czy da się zniwelować straty ciepła w Twoim domu? W okresie jesienno-zimowym straty ciepłą szczególnie dają się we znaki. Wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie świadczą o tym, że izolacja domu niekoniecznie jest tak szczelna, jak powinna być. Jakie działania można podjąć, by skutecznie przeciwdziałać stratom ciepła.

Miejsca skąd najczęściej ucieka ciepło

Te miejsca to tzw. mosty termiczne, czyli nieszczelne luki w konstrukcji domu, które mają wyższy współczynnik przewodnictwa cieplnego niż sąsiadujące z nim elementy konstrukcyjne. Zimą, gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające, szybciej oddają ciepło i wychładzają się, Gdzie znajduje się najwięcej mostów termicznych?

Najwięcej luk, przez które ucieka ciepło w domu, kryje nieszczelna wentylacja. W dalszej kolejności mosty termiczne znajdują się na:

       ścianach zewnętrznych;

       dachu;

       posadzce na gruncie;

       oknach i drzwiach

Co może być przyczyną powstawania mostów termicznych? Chociaż w każdej konstrukcji domu znajdą się luki, niektóre z nich mają ich aż nadto. Czym są spowodowane? Najczęściej są to już błędy konstrukcyjne, które pominięto na etapie projektowania domu. Problem z nadmierną utratą ciepła mają zazwyczaj stare budynki, projektowane 20 i więcej lat temu. Ich duża powierzchnia uniemożliwia równomierne nagrzanie i zniwelowanie strat utraty ciepła. W takim przypadku jedynym wyjściem, które pomoże w ograniczeniu niepotrzebnych luk cieplnych, będzie termomodernizacja budynku. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie, ale pozostaje do rozważenia, gdy coroczne utraty ciepła są zdecydowanie zbyt wysokie, mimo wcześniejszych działań związanych z próbą obniżenia strat.

 

Fantazyjny kształt domu może być atrakcyjny estetycznie, ale zdecydowanie wpłynie na zwiększenie ilości mostów termicznych w konstrukcji bryły. Wysoka konstrukcja, duża ilość spadów i brak odpowiedniego ocieplenia, to jedne z najczęstszych błędów konstrukcyjnych, które pojawiają się również w przypadku nowego budownictwa.

O co należy zadbać już na etapie projektu, by zminimalizować straty ciepła?

Jeśli już na etapie projektowania Twojego wymarzonego domu weźmiesz pod uwagę te kilka czynników, znacznie zminimalizujesz straty ciepła oraz zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie i prąd. O co należy więc zadbać już na etapie projektowania?

 

  • odpowiedni projekt, dostosowany do możliwości obecnych systemów grzewczych oraz uwzględniający nawet najbardziej oczywiste czynniki, takie jak ustawienie domu od nasłonecznionej strony, by korzystanie z fotowoltaiki było jak najkorzystniejsze;
  • niewielki stosunek przegród budowlanych do objętości całego budynku;
  • konstrukcja budowlana w kształcie prostokąta lub prostej bryły;
  • jedno lub maksymalnie dwuspadowy dach;

poddasze użytkowe, które w przyszłości będzie zagospodarowane, co znacznie obniży utraty ciepła w tym pomieszczeniu.

Ogrzewanie na podczerwień

Urządzenia wykorzystujące ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym również skutecznie niwelują straty ciepła we wnętrzach. Urządzenia grzewcze na podczerwień zostały wyposażone w regulatory temperatury, dzięki czemu nie są w trybie nagrzewania się przez cały czas, a jedynie nagrzewają się do zadanej temperatury. Natychmiastowo reagują na wychłodzenie pomieszczenia, ponownie się uruchamiając. Wytwarzane przez nie ciepło ogrzewa równomiernie całe wnętrze, rozchodząc się od dołu do góry.

Czujniki otwierania okien

Elektroniczne czujniki otwierania okiem także zapobiegają przed nadmiernym wychłodzeniem wnętrz, a w efekcie przed stratami ciepła. Czujniki współpracują z głowicami termostatycznymi w systemach grzejnikowych. Czujniki są mocowane do ramy okiennej. W trakcie otwierania okna czujniki otwierania okiem wysyłają sygnał do urządzenia głównego, które zamyka dopływ ciepła na zaworach grzejnikowych, dopóki okno nie pozostanie ponownie zamknięte. Takie rozwiązanie umożliwia efektywne zmniejszenie strat cieplnych we wnętrzach.

W jaki sposób można odzyskać ciepło?

Oprócz wspomnianej wcześniej termomodernizacji budynku można także odzyskać ciepło z wykorzystaniem różnych źródeł, takich jak:

  • promieniowanie słoneczne;
  • oświetlenie wnętrz;
  • rolety dzień-noc;
  • instalacja ciepłej wody.

 

Istnieją także skuteczne sposoby na odzyskanie ciepła z wentylacji mechanicznej przez rekuperację, czyli system wentylacji z wbudowanym mechanizmem odzyskiwania ciepła. Jak działa rekuperacja? Zapewnia stałą wymianę powietrza. Odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, ogrzewając nim świeży nawiew powietrza.

 

Opcji na skuteczne zminimalizowanie strat ciepła jest sporo, chociaż nie ukrywamy, że najbardziej efektywna jest termomodernizacja budynku, dzięki której straty ciepłą przestaną być „widoczne” na rachunkach za prąd i ogrzewanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Jeżeli będziesz starać się o termomodernizację domu, możecie złożyć wniosek o atrakcyjne dofinansowanie. Jeżeli jednak nie planujesz tak kosztownej inwestycji, zachęcamy Cię do rozważenia opcji grzejników na podczerwień, które w ekologiczny i bezpieczny sposób zminimalizują straty ciepła w Twoim domu.