fbpx

Jak dobrze zaplanować remont oraz ogrzewanie domu ?

Remont domu oraz wybór ogrzewania domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Jak dobrze go zaplanować, by wszystkie prace zostały przeprowadzone w odpowiednim czasie, a materiałów nie zabrakło? Podpowiemy Wam też, w jaki sposób można efektywnie rozwiązać kwestię ogrzewania domu – dla tych, którzy są w trakcie budowy. Sezon na remonty czas rozpocząć!

Od czego zacząć remont domu ?

Jeśli dopiero planujesz rozpocząć remont domu, na samym początku ustal maksymalny budżet. W związku z rosnącą inflacją i zawirowaniami na rynku dostępnych materiałów budowlanych musisz zaplanować wszystkie koszty z nadwyżką. Koszty materiałów oraz robocizny będą wyższe z miesiąca na miesiąc, dlatego 2022 to trudny okres dla prac remontowo-budowlanych. Jeżeli jesteś gotowy podjąć wyzwanie remontu, przejdźmy do kolejnego punktu.

Znalezienie ekipy remontowej i ustalenie zakresu prac

Budżet się spina? Czas na znalezienie sprawdzonej ekipy remontowo-budowlanej i ustalenie zakresu prac. Jeśli robisz częściowy remont, nie musisz korzystać z doświadczonych specjalistów. Część prac możesz spokojnie wykonać samodzielnie. Całościowy remont, łącznie z wymianą instalacji sanitarnych czy elektrycznych jest kosztowny, ale jego efekty wystarczają na kilka lub nawet kilkanaście lat. Kapitalny remont domu wymaga wyprowadzki, remont częściowy pozwala na częściowe korzystanie z mieszkania lub domu, przy jednoczesnym odświeżaniu konkretnego pomieszczenia.

Gdy uda Ci się ustalić zakres prac remontowych, zacznij poszukiwania sprawdzonej ekipy remontowo-budowlanej. Weź pod uwagę, że w obecnych warunkach możesz poczekać nawet i kilka miesięcy na wolny termin, dlatego warto poświęcić czas na dokładne sprawdzenie zarówno osób z polecenia, jak i samodzielne wyszukiwanie specjalistów w okolicy. Jeśli ustalisz termin rozpoczęcia remontu, możesz spokojnie przygotować się do tego czasu np. przejrzeć oferty urządzeń grzewczych (jeśli budujesz dom czy urządzasz mieszkanie w stanie surowym), wybrać kolory do wnętrz, a nawet zapoznać się z ofertami armatury łazienkowej i cenami sprzętu AGD.

Załatw niezbędne pozwolenia

Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek pozwoleń związanych z remontem, postaraj się, by zostały załatwione przed datą jego rozpoczęcia. O ile prace związane z odświeżeniem wnętrz nie potrzebują specjalnych pozwoleń, o tyle takich wymaga już wymiana instalacji sanitarnej czy wymiana grzejników, a także ocieplenie ścian wewnętrznych oraz wymiana pokrycia dachowego. Jeśli nie zdążysz załatwić niezbędnych dokumentów przed rozpoczęciem prac remontowych, nie będzie można rozpocząć ich terminowo.

Właściwa kolejność przeprowadzania prac remontowo-budowlanych.

Jaka powinna być właściwa kolejność przeprowadzania prac remontowo-budowlanych, aby zakończyć je w terminie? Generalny remont domu zaczyna się od wyburzenia ścian, wymiany okien, skucia starych kafelek i wszelkich prac związanych z dużą ilością gruzu. To są zdecydowanie najcięższe prace, od których zależą dalsze etapy remontowe. Następnie można rozpocząć wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej, wymianę parapetów, instalacja ogrzewania podłogowego np. maty grzewczej na podczerwień. W kolejnym etapie remontu można przystąpić do wymiany systemów grzewczych (kaloryferów lub rur centralnego ogrzewania), odnowy ścian (w tym usunięcie pleśni, zagrzybień i ponowne gładziowanie). Ostatnim etapem remontu są prace wykończeniowe.

Jakie ogrzewanie domu wybrać ? Panele grzewcze na podczerwień czy folie grzewcze?

Ogrzewanie domu to nie lada wyzwanie! Jakie ogrzewanie domu będzie najkorzystniejsze w 2022? Jeśli dopiero budujesz dom, jesteś w dobrej sytuacji, ponieważ możesz wybrać dowolny sposób ogrzewania domu (pompa ciepła, ogrzewanie na paliwo stałe albo ogrzewanie na podczerwień). W zależności od powierzchni domu możesz połączyć ogrzewanie podłogowe na podczerwień z grzejnikami we wnętrzach, czy panelami grzewczymi na suficie. Taka kombinacja zapewni Ci stałe i przyjemne ciepło w każdym pomieszczeniu w okresie jesienno-zimowym.

Ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne i bezpieczne dla dzieci, a przy tym pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzięki zewnętrznym lub wbudowanym sterownikom, urządzenia grzewcze na podczerwień ogrzewają pomieszczenia według ustawień użytkownika. Po wyłączeniu się  przestają pobierać prąd. Maty podłogowe na podczerwień oraz folie podłogowe wykorzystujące ten sam mechanizm grzewczy są dobrą inwestycją na lata.

Jeżeli zastanawiasz się, czy zakładanie fotowoltaiki w 2022 wciąż się opłaca mimo zmiany warunków, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zdecydowanie, fotowoltaika wciąż jest opłacalna!

Jeśli zdecydujesz się na fotowoltaikę (lub już ją posiadasz) możesz wykorzystać wytworzoną przez panele słoneczne energię elektryczną do zasilenia urządzeń grzewczych na podczerwień. To rozwiązanie wiąże się z kosztowną inwestycją na początku, ale wystarczy nawet na 20 lat codziennego użytkowania (pod warunkiem, że fotowoltaikę oraz urządzenia grzewcze zakupisz u sprawdzonego dystrybutora i zdecydujesz się na montaż wykonany przez fachowców).

Sprawdź naszą ofertę paneli grzewczych na podczerwień oraz fotowoltaiki i wybierz najlepszą opcję dla Twojego domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *