fbpx

Energia elektryczna w domu – jak ułożyć elektrykę?

Dobrze przygotowana elektryka w domu to podstawa bezpieczeństwa. Nie warto oszczędzać na elektryce, a po zakupie mieszkania z rynku wtórnego, trzeba upewnić się, że instalacja elektryczna została zamontowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zasadami BHP. Jeśli nie, trzeba będzie ją ułożyć na nowo. Jak zadbać o instalację elektryczną w swoim domu?

Oblicz zapotrzebowanie na moc

Jeśli to możliwe, oblicz zapotrzebowanie na moc, zanim zaplanujesz całą elektrykę w domu. Wyliczając zapotrzebowanie energetyczne domu, trzeba wziąć pod uwagę ilość sprzętów, takich jak: komputery stacjonarne, laptopy, tablety, telewizory, telefony komórkowe, mikrofalówki, piekarniki elektryczne, kuchenki indukcyjne, pralki, suszarki i wszystkie niezbędne sprzęty. Warto wybrać najlepszą sieć energetyczną, mając na uwadze, że w domu z czasem będą przybywać kolejne elektryczne sprzęty np. konsola Xbox.

Dokładnie wyznacz strefy ułożenia przewodów

Strefy poziome o szerokości 30 cm dzielą się na dolną (SH-d), środkową (SH-s) i górną (SH-g). Instalacja elektryczna w mieszkaniu powinna być rozmieszczona kolejno – 15-45 cm, 90-120 cm nad powierzchnią podłogi lub 15-45 cm pod sufitem. Strefy  pionowe (wertykalne) to strefy układania przewodów o szerokości 20 cm, które dzielimy na okienne (SH-o), kątowe (SH-k) i drzwiowe (SH-d). W każdym przypadku trzeba pamiętać o zachowaniu 10-30 cm odstępu od krawędzi ościeżnicy okna, drzwi lub linii zbiegu ściennego.

Układanie instalacji elektrycznej należy przeprowadzić równolegle do ścian oraz podłóg. Do montażu elektryki podtynkowej można wykorzystać kable płaskie wielożyłowe, które montuje się za pomocą specjalnych blaszek i uchwytów. Elektryka nadtynkowa wymaga użycia elastycznych rur wykonanych z tworzywa sztucznego, które nie mogą być ułożone na skos, zawsze prostopadle lub równolegle.

Inne metody instalacji elektryki w domu

Oprócz wymienionych – elektryki podtynkowej i nadtynkowej, w domu można zamontować jeszcze elektrykę wtynkową. W tym celu układa się instalację elektryczną na ścianie i zakrywa warstwą tynku o grubości 1 cm. Ta metoda montażu elektryki jest chętnie używana w nowym budownictwie. Inną metodą jest elektryka podpodłogowa, do montażu której wystarcza elastyczne karbowane rury, chroniące kable przed uszkodzeniami

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w sypialni?

To częste pytanie, a odpowiedź na nie jest dość prosta – aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania, najlepiej po obu stronach łóżka, aby z każdej strony był swobodny dostęp do kontaktu w razie potrzeby. W sypialni przyda się też lampka nocna lub kinkiety boczne, które wymagają dodatkowego przewodu elektrycznego. Minimalna ilość gniazdek w pomieszczeniu takim jak sypialnia, gabinet, salon, czy pokój dziecka to 4.

Łazienka – ile gniazdek trzeba zamontować?

W łazience, ze względu na dużą wilgotność pomieszczenia, trzeba zamontować przewody elektryczne YDYp 3×2,5 mm². Gniazdka elektryczne powinny znajdować się w okolicach umywalki i pralki. Jeśli w łazience również planujesz kinkiety boczne, będą wymagały dodatkowego przewodu. Najmniejsza ilość gniazdek w łazience, wymaganych do poprawnego działania urządzeń elektrycznych oraz zapewnienia komfortu  codziennego użytkowania to 2, najwięcej 4-6.

Instalacja elektryczna w garażu i na tarasie, jak ułożyć?

Jak ułożyć instalację elektryczną w garażu i na tarasie? Garaż nie jest jedynie miejscem do bezpiecznego przechowywania samochodu, często pełni także funkcję warsztatu. To właśnie dlatego należy tam zamontować  co najmniej dwa sufitowe źródła światła i cztery gniazda na elektronarzędzia. Dobrym pomysłem będzie gniazdo trójfazowe przy bramie, które ułatwi podłączenie dużych urządzeń na zewnątrz domu np. betoniarki, kosiarki.

Na tarasie przydadzą się zarówno źródła światła (co najmniej dwa) umieszczone na zewnątrz, jak i jedno gniazdko z osłoną bryzgoszczelną (klasa ochronności IP 54). Takie gniazdko pozwoli Ci podłączyć np. radio czy elektrycznego grilla.

Samodzielne układanie i montaż elektryki – czy jest bezpieczny?

Jesteś elektrykiem? Możesz spróbować samodzielnie zainstalować elektrykę w nowo powstającym domu. Jeśli jednak nie jesteś fachowcem, nie próbuj sam układać i montować przewodów elektrycznych ani fotowoltaiki, ponieważ konsekwencje tego mogą być bardzo niebezpieczne. Niewłaściwa instalacja w domu oprócz ogromnych wzrostów kosztów energii elektrycznej może doprowadzić, chociażby do spięć, w trakcie użytkowania kilku sprzętów elektrycznych jednocześnie. Podsumowując – należy zwrócić się w tym celu do  do nas.  Chętnie podejmiemy się tego niełatwego zadania i zamontujemy instalację elektryczną w Twoim domu.

Zapraszamy do kontaktu w zakładce Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *