Ogrzewanie domu wpływa na temperaturę i wilgotność powietrza
Czy temperatura i wilgotność powietrza w domu mają znaczenie dla naszego zdrowia? Ogromne! Zbyt wilgotne pomieszczenia mają tendencję do zagrzybienia, a zbyt suche powodują, że przebywanie w nich jest niekomfortowe dla błon śluzowych nosa i spojówek, które wysychają i powodują nieprzyjemne dolegliwości. Im wyższa temperatura we wnętrzu, tym mniejsza powinna być wilgotność. W tym artykule dowiesz się, jaka powinna być optymalna temperatura i wilgotność powietrza oraz co możesz zrobić, by je utrzymać na tym samym poziomie przez cały rok.
Jak zmienia się temperatura powietrza i wilgotność w ciągu roku?
Im cieplejsza temperatura, tym bardziej suche dni? Niekoniecznie. To właśnie ciepłym latem wilgotność powietrza wynosi średnio 50%, a w odpowiednim klimacie nawet 90%. Zimą zaś spada do zaledwie 20%, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżanie powietrza w domu w okresie jesienno-zimowym. Za wilgotność powietrza w lecie odpowiadają opady, które mogą być obfite (stąd latem występuje nawet 90% wilgotności powietrza w niektórych rejonach), a zimą standardowe ogrzewanie za pomocą kaloryferów bardzo wysusza powietrze, przez co wilgotność spada do minimum.
Wpływ wilgotności powietrza na zdrowie
Zbyt wilgotne powietrze może powodować nasilone problemy reumatyczne, dlatego osoby z takimi problemami nie powinny kupować mieszkania w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Duża wilgotność powietrza połączona z brakiem odpowiedniej wentylacji powoduje też wykwit grzyba lub pleśni, które negatywnie wpływają na układ oddechowy. Inne skutki zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu to:
- zawroty głowy;
- częste infekcje spojówek;
- ciągłe podrażnienie błon śluzowych nosa;
- złe samopoczucie;
- częste infekcje górnych dróg oddechowych;
- alergie skórne;
- ciągłe zmęczenie i uczucie wychłodzenia.
Do niezdrowotnych konsekwencji zbyt dużej wilgotności powietrza można zaliczyć rozklejanie się drewnianych mebli, korozja metalowych części (zwłaszcza w łazience), szybsze zużywanie się sprzętu elektronicznego.
Zbyt suche powietrze również ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Ciągłe wysuszenie błon śluzowych nosa i gardła sprzyja namnażaniu się infekcji, skutkiem czego znacznie spada odporność. Jakie są inne skutki zdrowotne zbyt małej ilości wilgoci w pomieszczeniu?
- Obniżenie wydajności układu immunologicznego;
- Przesuszona skóra, która szybciej się starzeje;
- uporczywe chrapanie nocne;
- częsty katar, zwłaszcza u dzieci;
- wysuszone i swędzące spojówki oczu;
- przekrwienie błon śluzowych nosa (mogą pojawić się krwawienia).
Za suche powietrze szkodzi nie tylko ludziom, ale też roślinom. Trudno będzie utrzymać je w dobrym stanie, mimo częstego podlewania.
Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w każdym domu
Jaka powinna być optymalna temperatura i wilgotność powietrza w każdym domu? Odpowiednie nawilżenie powietrza w domu waha się między 35-65%. Pamiętając o tym, że zimą wilgotność w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych (niewietrzonych) spada do 10%, takie liczby mogą wydawać się dość dużym wyzwaniem.
Optymalna temperatura, która nie powoduje ani wychłodzenia, ani przegrzania organizmu to 20-22 stopnie Celsjusza, chociaż zaleca się, by w sypialni temperatura powietrza była niższa – 18 stopni. Im niższa temperatura, tym większa powinna być wilgotność powietrza (60-65%).
Optymalna temperatura i wilgotność powietrza w każdym domu
Przede wszystkim podstawową zasadą jest regularne wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą. Wietrzenie nie tylko chroni przed wysuszeniem powietrza (ze względu na to, że powietrze na zewnątrz jest bardziej wilgotne), ale pomaga w zachowaniu dobrej kondycji organizmu. Czy wiesz, że w często wietrzonej sypialni dużo lepiej i wydajniej się śpi? Niektórzy śpią przy otwartym oknie nawet w chłodne dni!
Jeśli jesteś na etapie budowy domu, zadbaj o odpowiedni projekt, który zapewni optymalną wentylację wszystkich pomieszczeń. Do budowy używaj materiałów, które pochłaniają parę wodną. Pamiętaj także o zamontowaniu specjalnych nawiewników w oknach, które umożliwią dopływ powietrza z zewnątrz mimo zamkniętych okien.
Możesz też wykorzystać elektryczne nawilżacze powietrza, które sprawią, że będzie się lepiej oddychać, a te z możliwością dolania kilku kropel olejków eterycznych, skutecznie zrelaksują Cię po ciężkim dniu.
Optymalne nawilżenie powietrza i temperatura są istotnym czynnikiem, który wpływa na ludzki organizm. Szczególnie wrażliwe na nadmiar wilgoci lub jej niedobór są dzieci, które łatwo chorują, jeśli optymalne warunki wilgotności nie są spełnione.
Ogrzewanie domu także wpływa na temperaturę i wilgotność powietrza. Nowoczesne panele grzewcze na podczerwień nie tylko zapewniają optymalną temperaturę we wnętrzach, ale także chronią przed nadmierną wilgocią, a w konsekwencji grzybem i pleśnią. Dzięki regulatorom temperatury z łatwością ustawisz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a urządzenie samo wyłączy się po osiągnięciu zadanej wartości. To prosty sposób na to, by zoptymalizować nie tylko odpowiednie nawilżenie i temperaturę powietrza, ale także rachunki!
W razie jakichkolwiek pytań związanych z panelami grzewczymi na podczerwień zapraszamy do kontaktu!