fbpx

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania prądem i gazem w 2022 roku?

Rok 2022 dla wielu niósł ze sobą niepewność. Podwyżki ceny prądu i gazu, inflacja i niesprzyjające warunki zewnętrzne nie napawały optymizmem. Tymczasem wprowadzono trzymiesięczną obniżkę VAT na ceny prądu i gazu, która obowiązuje od 1 stycznia 2022. Co zmieni się w miesięcznych kosztach ogrzewania domów jednorodzinnych od stycznia do marca 2022?

Ogrzewanie elektryczne tańsze niż gazowe? Do marca na pewno!

Chociaż trudno w to uwierzyć, od stycznia do marca nocna taryfa prądu G12 będzie tańsza niż ogrzewanie gazowe. Koszt energii elektrycznej w tej taryfie wynosi 32,6 gr/kWh, a po obniżce do 5% VAT zmaleje do 27,8 gr/kWh. Dzienna taryfa będzie kosztowała 51-55 gr/kWh, całodobowa zaś 44-46 gr/kWh. Za gaz od stycznia zapłacimy 35 gr/kWh, a po obniżce VAT do 8% 30,6 gr/kWh. Czy trend niższych cen prądu się utrzyma? Na pewno przez pierwszy kwartał 2022, chociaż docelowo polityka klimatyczna Unii Europejskiej stawia na budowę domów zero emisyjnych, co oznacza, że ceny prądu w jakiś sposób będą musiały pozostać atrakcyjne względem cen gazu, jeśli zrezygnowanie z ogrzewania węglem i gazem na rzecz energii elektrycznej ma stać się faktem.

W jaki sposób wykorzystać niższy VAT na prąd i realnie obniżyć koszty ogrzewania domu?

Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym znajdują się już panele fotowoltaiczne, możesz wykorzystać wytworzoną przez nie energię i zamiast ogrzewania gazowego, wybrać ogrzewanie na podczerwień. Urządzenia wykorzystujące ten sposób ogrzewania to m.in. grzejniki na podczerwień, folia grzewcza i panele sufitowe na podczerwień. Promieniowanie podczerwone jest zupełnie bezpieczne dla środowiska i dla zdrowia. Ciepło, które rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni, skutecznie ogrzeje nawet wnętrze o dużym metrażu. Dzięki temu, że jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia (grzejniki na podczerwień nie wykorzystują mechanizmu nawiewu, jak w przypadku klimatyzatorów) ten rodzaj ogrzewania jest polecany alergikom i osobom wrażliwym na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak kurz, gorący i zimny nawiew.

W jaki sposób połączenie systemu fotowoltaiki wraz z ogrzewaniem na podczerwień, by realnie obniżyć koszty prądu?

Fotowoltaika, a więc panele słoneczne, magazynują energię słoneczną, przekształcając ją w energię elektryczną. Chociaż system jest wpięty także do ogólnej sieci energetycznej, jego regularne użytkowanie pozwala na realne cięcia kosztów prądu! Tą wyprodukowaną przez panele słoneczne energię elektryczną można wykorzystać do zasilenia ogrzewania podłogowego folią grzewczą lub sufitowego panelami sufitowymi na podczerwień.

Jakie są zalety wykorzystania urządzeń grzewczych na podczerwień w domu jednorodzinnym?

Urządzenia grzewcze wykorzystujące promieniowanie podczerwone są zero emisyjne. Co to znaczy? Nie uwalniają szkodliwych substancji w procesie spalania, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. To właśnie ten rodzaj ogrzewania będzie ogrzewaniem przyszłości. Co więcej, choć taka inwestycja wiąże się początkowo z dużymi kosztami, przy prawidłowym montażu i instalacji urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwone są w zasadzie bezawaryjne. Dla przykładu folia grzewcza na podczerwień może efektywnie działać nawet przez 100 lat!

Folia grzewcza jest ukryta pod podłogą, w ścianie lub suficie. Panele sufitowe są widoczne, ale ich design w żaden sposób nie wpływa na wystrój wnętrza, a one same nie zajmują żadnego miejsca na ścianie, co jest ich niewątpliwą zaletą.  Grzejniki na podczerwień działają w taki sposób, by nie nagrzewać się bez przerwy, a zamiast tego nagrzewają się jedynie do zadanej termostatem temperatury, po czym wyłączają się do momentu, w którym wykryją spadek temperatury. Dzięki temu uda Ci się zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej także w ten sposób.

Nowoczesny design paneli na podczerwień sprawi, że będą wyglądać estetycznie w każdym wnętrzu. Szczególnie polecamy panele grzewcze lustrzane do łazienki, które oprócz funkcji grzejnej, będą ciekawą alternatywą dla tradycyjnego lustra łazienkowego. W razie potrzeby grzejnik łazienkowy na podczerwień szybko wysuszy Twoje ręczniki.

Panele na podczerwień sufitowe skutecznie ogrzeją wnętrze o większym metrażu, a dzięki temu, że są niewidoczne (montowane pod sufitem). Na co dzień nie będziesz zdawać sobie sprawy z ich obecności, a przyjemne ciepło otuli Cię i zrelaksuje zawsze, kiedy będziesz tego potrzebować!

Czy ogrzewanie na podczerwień jest technologią przyszłości?

Chociaż nie znamy dokładnego kierunku, w jakim rozwinie się trend na zero emisyjne ogrzewanie gospodarstw domowych, urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwone kryją w sobie ogromny potencjał. Przede wszystkim, są całkowicie bezpieczne dla środowiska, dla klimatu i nie wywołują negatywnych efektów zdrowotnych, dzięki czemu mogą być z powodzeniem zamontowane w pokoju dziecka i alergika.

To, co warto zrobić w obecnej sytuacji, by realnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, to baczne śledzenie rozwoju sytuacji. Na pewno do marca ogrzewanie prądem będzie korzystniejsze, niż ogrzewanie gazem, co warto wykorzystać w miarę swoich możliwości. Jak będzie w kolejnym kwartale 2022? Z pewnością, warto śledzić najnowsze doniesienia.