fbpx

Rosnące ceny prądu w przyszłości, jak można się przed nimi zabezpieczyć?

Rosnące ceny prądu, galopująca inflacja i gwałtowne zmiany ekonomiczne — z tym będziemy musieli zmierzyć się już w najbliższej przyszłości. Czy można się przed nimi uchronić?

W dobie kryzysu energetycznego ceny nie będą maleć

W 2019 roku rząd zamroził ceny prądu na rok dla odbiorców indywidualnych. Od tego czasu ceny dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły o 20% i będą stale rosnąć. Spółki energetyczne zapowiadają nawet dwucyfrowe podwyżki cen w roku 2022, ale o szczegółach będzie można mówić dopiero pod koniec czwartego kwartału. Wtedy okaże się, jak będzie się prezentował wzrost cen prądu na 2022 dla osób indywidualnych.

Dlaczego ceny prądu rosną?

Kryzys energetyczny, który zapowiadano od dawna, jest już realnym zagrożeniem, który może powodować blackouty w całej Europie. NA rosnące ceny energii elektrycznej składa się kilka czynników, w tym koszt energii czynnej, czyli taryfa G11 lub G12, czy opłata mocowa, która w przyszłym roku zwiększy się o 21% w stosunku do obecnego.

Panele fotowoltaiczne — przekształć energię słoneczną w elektryczną

Do najbardziej popularnych rozwiązań wykorzystujących OZE, należy fotowoltaika. Panele słoneczne zakupione u sprawdzonego i rzetelnego producenta będą działać nawet przez 25-30 lat! Oczywiście warunkiem jest poprawny montaż i regularna konserwacja urządzenia.

Panele słoneczne zamieniają energię słoneczną na prąd, i chociaż wciąż są podpięte do głównej sieci energetycznej, dzięki nim koszt rachunków za prąd znacznie się obniży. W niektórych przypadkach pozwoli to na uniezależnienie się od dostawców prądu aż o 70%! Zwrot inwestycji z zakupu i montażu urządzeń fotowoltaicznych średnio następuje już po 5-6 latach użytkowania.

Osoby ko przystające od dłuższego czasu z fotowoltaiki, płacą rachunki za prąd mniejsze nawet o 73%. Przy zużyciu 5000 kWh rocznie, realne oszczędności wynoszą 4000 zł, czyli ok. 333 zł miesięcznie. Z sondaży przeprowadzonych przez Sunday Polska wynika, że aż 85% Polaków jest zadowolonych z inwestycji w fotowoltaikę. Niestety, ten stan rzeczy może ulec zmianom, gdyż tylko do kwietnia 2022 będzie można skorzystać z atrakcyjnego systemu opustów na 15 lat. Warto więc już dziś zainwestować w panele słoneczne, zanim ustawa o braku opustów dla nowych prosumentów wejdzie w życie.

Panele grzewcze na podczerwień

Ekologiczne ogrzewanie domu również jest na topie. Obecnie wymienia się stare węglowe piece, na rzecz gazu lub ogrzewania elektrycznego. Panele grzewcze na podczerwień wykorzystują promieniowanie podczerwone, by szybko i skutecznie ogrzać całą powierzchnię. Do prawidłowego działania mogą wykorzystywać energię elektryczną, wyprodukowaną przez panele słoneczne.

Grzejniki na podczerwień są odpowiednie dla dzieci i alergików, nie ma ryzyka, że dziecko oparzy się, dotykając powierzchni grzejnika. Ponieważ ciepło wytwarzane przez urządzenie rozchodzi się od dołu do góry, można ogrzać wnętrze skutecznie i równomiernie. Promieniowanie podczerwone jest w pełni bezpieczne dla środowiska, dlatego warto rozważyć tę możliwość zarówno jako podstawowy system grzewczy, jak i jako dodatkowe źródło ciepła.

Folia i mata grzewcza — ekologiczne ogrzewanie sufitu, ścian i podłóg

Folia grzewcza na podczerwień to także świetny sposób” na ogrzanie domu, które nie zaszkodzi środowisku. Folię można umieścić na ścianie, pod sufitem i pod podłogą. Materiał, z którego wykonana jest folia grzewcza (PET) wykazuje odporność na ogień i świetnie izoluje. Może działać bezawaryjnie i w pełni wydajnie nawet przez 100 lat!

Ten rodzaj ogrzewania jest wykorzystywany od lat w krajach północnych i pomaga znacznie zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Główną wadą folii grzewczej na suficie jest brak możliwości rozchodzenia się ciepła ku dołowi, dlatego dobrze jest połączyć ogrzewanie sufitowe folią z ogrzewaniem podłogowym matą grzewczą np. w łazience.

Rosnące ceny prądu przerażają nie tylko przedsiębiorców, ale i osoby indywidualne. W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy prognozy cenowe na rok 2022 i skuteczne możliwości zmniejszenia opłat za energię elektryczną.

Jeżeli chcecie założyć fotowoltaikę, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Wam w wyborze i montażu odpowiedniego urządzenia, abyście mogli korzystać z możliwości fotowoltaiki (w tym obniżenia opłat za dostawę prądu)  przez długie lata.