Technologia ogrzewania na podczerwień jest znana od lat. Zadaniem jest przekształcenie energii elektrycznej na falową energię cieplną. Dotychczas wykorzystywana była głównie w rolnictwie i medycynie ponieważ była niezbędna w hodowli zwierząt i w szpitalach dla noworodków, ale Właśnie w nowoczesnych panelach na podczerwień jest wykorzystana ta technologia. Ogrzewanie podczerwienią wykorzystuje się np. w inkubatorach dla wcześniaków, ze względu na wysokie normy wymagane w medycynie – która spełnia tylko tego typu technologia ogrzewania.
Panel grzewczy na podczerwień emituje promieniowanie właściwie takie samo jak Słońce, czy płomień np. z ogniska. Wytwarzane fale ocieplają i kumulują się w przedmiotach, ścianach, a później, zaabsorbowane ciepło jest oddawane do otoczenia. Ta zasada działania sprawia, że grzejniki na podczerwień rozprowadzają temperaturę równomiernie w całym pomieszczeniu.
Promienniki na podczerwień możemy spotkać pod postacią żarówki lub grzejnych elementów ceramicznych i metalowych. Bez względu na wygląd promiennika i jego rodzaj zawsze wyposażony jest w element grzewczy.