KOSZTY PRZECIĘTNEGO ZUŻYCIA PRĄDU, JAK ZAOSZCZĘDZIĆ?
Wysokość rachunków za prąd w przerażenie wprawi niejednego. Trudno się temu dziwić, ciągle rosnące stawki za kWh nie nastrajają optymistycznie. Jak zoptymalizować koszty przeciętnego zużycia prądu? Jaka taryfę wybrać, by nie być stratnym? I wreszcie, jak szybko znaleźć sposób na podreperowanie domowego budżetu? Dowiecie się, czytając wpis.
Co obejmują dokładne koszty za energię elektryczną?
W przeciętne koszty związane z jednorazową opłatą za prąd wchodzą:
● VAT
● akcyza
● cena zakupu energii elektrycznej
● marża
● przesył
● koszty własne
● opłaty i podatki lokalne
Energię elektryczną liczy się w kWh (kilowatogodzinach). 1 kWh równa się mocy 1000 W.
Na tej podstawie jesteś w stanie wyliczyć jednostkowy pobór mocy, podczas czynności wykonywanych z użyciem urządzeń elektrycznych, z których korzystasz we własnym domu.
Oczywiście, oprócz ww. kosztów, ważny jest także wybór odpowiedniej taryfy u operatora prądu. Najbardziej popularną taryfą jest G11, która mówi, że zapłacimy tyle samo za dzienne i nocne zużycie energii. Ci, którzy pracują w nocy mogą wybrać taryfę G12, w której stawka nocna zużycia prądu jest niższa niż stawka dzienna. Średnia cena 1 kWh w taryfie G11 to ok. 0,57 zł/kWh. Taryfę możesz dostosować do własnych potrzeb. Czy koszt zużycia energii elektrycznej będzie się zmieniał? Tak! Ciągle rosnący koszt zużycia energii wynika z tego, że coraz więcej urządzeń elektronicznych zużywa prąd, coraz więcej samochodów ma silniki hybrydowe. W ostatnim czasie dużo więcej prądu zużywa się także na home office, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Choć wzrost cen prądu jest nieunikniony, istnieją sposoby, by choć trochę obniżyć koszty zużycia energii.
Średnie koszty zużycia prądu w przeciętnej rodzinie.
Od czego zależą i jak wyglądają pod względem średniego zużycia prądu koszty z nim związane w przeciętnej, czteroosobowej rodzinie? Wiele zależy od tego, czy dana rodzina mieszka w budynku mieszkalnym, czy w domu. Jeśli weźmiemy pod lupę przeciętną rodzinę, mieszkającą w bloku na metrażu ok. 60 m², koszty średniego zużycia prądu będą zależne od:
● Ilości urządzeń RTV AGD mieszkaniu (standardowo: lodówka, pralka, piekarnik, kuchenka indukcyjna, odbiornik TV, dwa komputery/laptopy, być może konsola do gier)
● częstotliwości oglądania filmów w TV czy grania w gry wideo
● używania dodatkowych urządzeń o mocy co najmniej 1500 W np., robot kuchenny,
szybkowar, ekspres do kawy
● ogrzewania zewnętrznego (klimatyzacja, ogrzewanie na prąd)
● większego zużycia energii w miesiącach zimowych
Niektóre wskaźniki podają, że średnie roczne zużycie prądu w rodzinie czteroosobowej wynosi ok. 1900 kWh, przy założeniu, że każda osoba oszczędza prąd. Jakie są realia? Warto założyć, że przy normalnym zużyciu energii elektrycznej, bez przesadnej dbałości o
oszczędność, roczne zużycie prądu będzie wynosiło bliżej 2200-2500 kWh. Z pewnością mniejsze koszty energii elektrycznej będzie miała ta sama rodzina w modelu 2+2, mieszkająca w domu. Nowoczesne i rozbudowane systemy fotowoltaiczne, pozwolą na spore oszczędności zużycia prądu w skali roku.
Sposoby na mniejsze rachunki za prąd.
Jak zatem realnie zaoszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej? Wbrew powszechnej opinii wcale nie zaoszczędzisz na prądzie, wyłączając na noc z kontaktów wszystkie urządzenia elektryczne, a także wyłączając same listwy. To rozwiązanie pomoże
realnie zaoszczędzić kilka groszy w skali miesiąca, a z pewnością nie wpłynie pozytywnie na przedłużenie działania urządzeń elektrycznych. Jak zatem realnie zaoszczędzić? Kupując urządzenia elektryczne, takiej jak: lodówka, pralka, zmywarka czy prekarnik, wybieraj te oznaczone literką A (najlepiej A+++). Klasa A mówi o tym, że urządzenie ma najniższy (w
przypadku klasy A+++) lub jeden z najniższych (w przypadku klasy A, A+, A++) poborów mocy. Są to urządzenia w pełni energooszczędne. Kolejnym sposobem na oszczędność jest wymiana starych żarówek na energooszczędne i gaszenie światła od razu po wyjściu z danego pomieszczenia. Robiąc pranie, pamiętaj o tym, żeby nie puszczać pojedynczego prania z niewielką ilością ubrań. Podobna zasada obowiązuje w przypadku zmywania naczyń w zmywarce – włącz zmywarkę, dopiero gdy się zapełni. Korzystaj z elektrycznego piekarnika nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj o tym, by za każdym razem włączyć energooszczędną funkcję termoobiegu.
Jak realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Jeśli chcesz realnie zaoszczędzić na ogrzewaniunelektrycznym, wypróbuj panele grzewcze na podczerwień. Można je wykorzystać jako ogrzewanie samodzielne i dodatkowe. Przy dobrze ustawionej temperaturze, pomieszczenie szybko się nagrzeje, za sprawą równomiernie rozprowadzanego ciepła przez panel grzewczy na podczerwień. W jaki sposób można realnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, stosując metodę grzania za pomocą paneli na podczerwień? Jeśli pomieszczenie jest dobrze izolowane i ciepłe, podstawowa moc ogrzewania (65W/m2) wystarczy, by utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu. Urządzenie wyłącza się automatycznie, nagrzane do maksymalnej temperatury i włącza ponownie, dopiero gdy temperatura się obniży.