W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na energię elektryczną ciągle rośnie i dlatego fotowoltaika jest rozwiązaniem nie tylko dla gospodarstw domowych, ale i dla przedsiębiorstw. Ogrzewanie na podczerwień świetnie się sprawdzi w połączeniu z fotowoltaiką.
Energia elektryczna ze słońca staje się tańsza i popularniejsza w UE, ponieważ energia słoneczna powoduje znacznie mniej długotrwałych szkód dla środowiska, klimatu i zdrowia ludzi. W związku z eksploatacją węgla Unijne wymogi dopłat do emisji dwutlenku węgla uzasadniają zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii. Fotowoltaika jako sposób pozyskiwania energii elektrycznej z energii słonecznej nabiera popularności ponieważ można ją dopasować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
Ogniwa fotowoltaiczne były kiedyś używane prawie wyłącznie w kosmosie, na przykład jako główne źródło energii dla satelitów. Od tego czasu panele słoneczne coraz częściej wkraczają w nasze życie: pokrywają dachy domów i samochodów, są używane w zegarkach na rękę, a nawet w okularach.
Ale jak działają panele słoneczne? Jak można przekształcić energię promieni słonecznych w energię elektryczną?
Kiedy promienie padają na półprzewodnik, on się nagrzewa i częściowo pochłania energię. Dopływ energii uwalnia elektrony wewnątrz półprzewodnika. Na fotokomórkę przykładane jest pole elektryczne, które kieruje wolne elektrony, wprawiając je w ruch w określonym kierunku. Ten przepływ elektronów tworzy prąd elektryczny. Dzięki temu możemy w pełni korzystać z wytworzonego prądu i nie martwić się o wysokie rachunki za prąd.
Ogrzewanie na podczerwień w połączeniu z fotowoltaiką są innowacyjnymi systememi i pozwalają inwestorowi pozyskiwać energię bez dodatkowych kosztów. Również zapewnią ogrzewanie całego domu bez inwestowania w inne urządzenia grzewcze.